Site multilingue

Türkçe

Türkçe

KVEBEK (langue turque)

Kanada 1534’te fıransız denizci Jak Kartye tarafından keşfedilmiştir. Sonrakı keşifler ve 1608’de kanadanın ilk Kvebek şehrinin temelinin koyulması onu fransız sömürgesinin baş kenti olan yeni Fransaya çevirmiştir. Sonraki dönemlerde bazı çekişmeler ve savaşlar neticesinde 1760’ta yeni Fransa-Britanya sömürgesine çevirmiştir. 30 yıl boyunca Kanada 2’ye bölünmüştür. Aşağı Kanada tahminen eski yeni Fransanın arazisini tutmus Yukarı Kanada ise Britanyadan gelenlerin yeni yeni meskunlaştığı arazilerde kurulmuştur.

Bu durum günümüzde de bu önemi korumaktadır. Kvebek’te 8 milyon insan yaşamaktadır ve Kanada nüfusunun tahminen %20’sini kapsamaktadır.

Kvebekte ülkenin önemli doğa zenginlikleri toplanmıştır. Burda dünya çapında  tanınmış ilim merkezleri, sanayi kuruluşları ve yüksek seviyede uzmanlaşmış personel gücü mevcuttur.

grandquebec.com sitesinin amacı okuyucularda Kvebek hakkında tam ve geniş şekilde bilgi vermektir.

Sitemiz Kvebek yaşamının tüm alanları hakkında geniş bilgi verir. Ve Kvebek’te ikamet edenler yeni gelenler, yada bu eyalet hakkında konferanslarda sunum yapanlar ve materyal toplayanlar içinde son derece faydalıdır.

Kendimiz ve herşey hakkında bilgi veriyoruz. Siz bizim yüzyıl önceki tarihimizi, bugünkü yeniliklerimizi, pratik önerileri, seyahat veya gelenek görenekleri, yerli mutfak çeşitlerini, misafirperverlik hakkında efsaneleri ve göremediğiniz bircok yerlerimizi (Malartik şehrindeki  Mineroloji  Müzesi vs.) öğrenebilirsiniz. Sitemizde destanlar, efsaneler tarihimiz hakkında karanlık kalmış durumlar tüm çıplaklığıyla gün yüzüne çıkmıştır.

Evet siz bizden cok bilgi alabilirsiniz.

instanbul

Istanbul. Photo : © GrandQuebec.com.

Laissez un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *